Henkilökunta

Vakinainen henkilökunta

Ahti Salo

Professori

Laboratorion esimies

ahti.salo@oaxaklgtooi.tfiih

Y217

Antti Punkka

Professori

antti.punkka@daiallmtwoy.afsig

Y218

Fabricio Oliveira

Professori

fabricio.oliveira@sasallutfos.wfbip

Y219

Kai Virtanen

Professori

kai.virtanen@tagaulftvoj.wfbia

Y212

Risto Lahdelma

Professori (osa-aikainen)

Konetekniikan laitos

risto.lahdelma@rauadlqtcog.lfmie

Y216

Raimo P. Hämäläinen

Professor emeritus

raimo.hamalainen@vaoaulitson.wfliz

Y215

Harri Ehtamo

Professor emeritus

harri.ehtamo@naeaulltgot.sfnim

Y234

Sampo Ruuth

Professor emeritus

sampo.ruuth@lecliisscahnlevtm.qfsid

Afzal Siddiqui

Adjunct professor

UCL

afzal.siddiqui@vamadlbtfoo.efcif

Juho Andelmin

Tutkijatohtori

juho.andelmin@fanaelztloz.ufpif

Y223

Heikki Puustinen

Tohtorikoulutettava

heikki.puustinen@hayaslbtqop.nfaiy

Y220

Juho Roponen

Tohtorikoulutettava

juho.roponen@xahaqldtqoj.iflij

Y224

Jussi Leppinen

Tohtorikoulutettava

jussi.leppinen@hafaalctnoe.wfxil

Y224

Lucas Condeixa

Tohtorikoulutettava

lucas.condeixa@yabaflvtsoj.gfmia

Y224

Mikko Harju

Tohtorikoulutettava

mikko.harju@naoaolytlom.bfqia

Y220

Nikita Belyak

Tohtorikoulutettava

nikita.belyak@datahlptmol.ffoio

Y224

Pekka Laitila

Tohtorikoulutettava

pekka.laitila@aacajlmthoy.afqit

Y220

Minna Westerlund

Sihteeri

minna.westerlund@damatletkot.sfyim

Y213

Muut tutkimusryhmän jäsenet

Haichao Wang

Tutkija

Y240

Olli Herrala

Tohtorikoulutettava

olli.herrala@kayafldtnoq.xfzif

Leevi Olander

Webmaster

leevi.olander@lazaalvtfon.sfaiz

Y223

Patrik Lahti

Tutkimusapulainen

patrik.lahti@dagakllteop.ofxie

Janne Lahti

Tutkimusapulainen

janne.lahti@oaeazlltloy.qfaiy

Y220

Perttu Jalovaara

Tutkimusapulainen

perttu.jalovaara@iauaaldtrom.qfuif

Dosentit ja erikoisopettajat

Mikko Dufva

Dosentti

Leading Specialist, Sitra

firstname.lastname@wsairtirfau.dfjih

Jan-Erik Holmberg

Dosentti

STUK

jan-erik.holmberg@tsctsugkf.mfhid

Jari J. Hämäläinen

Dosentti

Senior Principal Scientist, Technical Research Centre of Finland

jari.hamalainen@vvitmtm.uffiu

Jukka Ruusunen

Dosentti

President, Fingrid Oyj

Markku Kallio

Dosentti

Professor emeritus, Aalto University School of Business

markku.kallio@jhtsmey.bfoiy

Markku Verkama

Dosentti

Outotec

markku.verkama@nodubtgojtkeeca.mcjommx

Pertti Lounamaa

Dosentti

President, Pajat-Solutions

Tuomas Raivio

Dosentti

Business Director, Gaia Group Oy

tuomas.raivio@wgraliaam.jfhid

Veijo Kaitala

Dosentti

Professor, University of Helsinki

veijo.kaitala@xhiejllssiinnkkih.yftix

Joona Tuovinen

Erikoisopettaja

Technical Research Centre of Finland

joona.tuovinen@nvktftb.dfdiw

Laboratorion ulkopuolella tai ulkomailla työskentelevät tutkimusryhmän jäsenet

Esa Saarinen

Professori

Tuotantotalouden laitos

esa.saarinen@iaoajlbtdop.vfnio

3159 (TUAS-house)

Enrico Bartolini

Professori

RWTH Aachen University

enrico.bartolini@lacahlytpop.dfgij

Matteo Brunelli

Professori

University of Trento

matteo.brunelli@pazatlptxos.hflif

Leena Suhl

Vieraileva professori

Professor, Universität Paderborn

suhl@tuvpjbb.jdtel

Björn Wahlström

Professor emeritus

bjorn.wahlstromy

Lina Reichenberg

Tutkijatohtori

Chalmers

lina.reichenberg@waoarlctjof.dfgis

Y223

Tommi Ekholm

Tutkijatohtori

Ilmatieteen laitos

tommi.ekholmk

Y214

Anton von Schantz

Tohtorikoulutettava

von Schantz Consulting

anton.von.schantz@jaeaslttwoe.xfzix

Jouni Pousi

Tohtorikoulutettava

Neste Oy

jouni.pousii

Mirko Ruokokoski

Tohtorikoulutettava

KONE Oyj

mirko.ruokokoskis

Tuomas Rintamäki

Tohtorikoulutettava

tuomas.rintamakif

Turo Hjerppe

Tohtorikoulutettava

Suomen ympäristökeskus

turo.hjerppew

Ville Mattila

Tohtorikoulutettava

VR Group

ville.a.mattilaa

Alessandro Mancuso

KONE Oyj

alessandro.mancusop

Y224

Anssi Käki

UPM

anssi.kakik

Antti Toppila

Danske Bank

atoppilat

Edoardo Tosoni

Fortum Oyj

edoardo.tosoni@laeavldtnoi.lfmit

Eeva Vilkkumaa

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

eeva.vilkkumaad

Ellie Dillon

ellie.dillon@dauahlutqot.zftig

Y224

Frank Martela

Filosofian Akatemia

frank.martelad

Ilkka Leppänen

Lecturer, Loughborough University School of Business and Economics

ilkka.leppanenm

Janne Gustafsson

Ilmarinen

janne.gustafssono

Janne Kettunen

Associate Professor, Department of Decision Sciences, School of Business, The George Washington University

jkettune@ggkwyua.mepdzuz

Janne Sorsa

KONE Oyj

janne.sorsay

Jeffrey Keisler

Professor, University of Massachusetts Boston

jeff.keislerk

Jirka Poropudas

SportIQ

jirka.poropudasz

Juha Törmänen

Inclus

juha.tormanenn

Juha-Matti Kuusinen

KONE Oyj

juha-matti.kuusinenk

Jukka Luoma

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu

jukka.luomaa

Jussi Kangaspunta

Veikko Laine Oy

jussi.kangaspuntad

Juuso Liesiö

Professori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

juuso.liesiob

Jyri Mustajoki

Suomen ympäristökeskus (SYKE)

jyri.mustajokim

Kimmo Berg

Roima Intelligence

kimmo.bergq

Mika Marttunen

Suomen Ympäristökeskus

mika.marttunenv

Mitri Kitti

University of Turku

mitri.kittiy

Pekka Mild

Maintpartner Group Oy

pekka.mildi

Simo Heliövaara

Nordic Investment Bank

simo.heliovaarau

Totti Könnölä

Insight Foresight Institute

Tuomas Lahtinen

Loihde Analytics

tuomas.j.lahtinenb

Ville Brummer

CMI

ville.brummero

Vilma Virasjoki

vilma.virasjoki@jajaflctzoc.yfdil

Y224

Sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@zahablcteob.kftic, ellei toisin mainita.