Henkilökunta

Vakinainen henkilökunta

Ahti Salo

Professori

Laboratorion esimies

ahti.salo@rauayletzoj.wfyir

Y217

Antti Punkka

Professori

antti.punkka@xauajlotnoh.tfcic

Y218

Fabricio Oliveira

Professori

fabricio.oliveira@eapaflgteoa.gfuiw

Y219

Kai Virtanen

Professori

kai.virtanen@yasaalwtmot.hfsil

Y212

Risto Lahdelma

Professori (osa-aikainen)

Konetekniikan laitos

risto.lahdelma@wayazlptcoc.vfnic

Y216

Raimo P. Hämäläinen

Professor emeritus

raimo.hamalainen@uakaxlbtsoe.wfzik

Y215

Harri Ehtamo

Professor emeritus

harri.ehtamo@tapaylbtkos.kfjig

Y234

Sampo Ruuth

Professor emeritus

sampo.ruuth@pefldixsuaunaehtt.gfait

Afzal Siddiqui

Adjunct professor

UCL

afzal.siddiqui@eafaclrtnow.qfoit

Juho Andelmin

Tutkijatohtori

juho.andelmin@bawailetjoe.hfjia

Y223

Heikki Puustinen

Tohtorikoulutettava

heikki.puustinen@qaeaolgtyoc.uftip

Y220

Juho Roponen

Tohtorikoulutettava

juho.roponen@iaxaglgthoj.uftit

Y224

Jussi Leppinen

Tohtorikoulutettava

jussi.leppinen@gabaglftzoe.mfrip

Y224

Lucas Condeixa

Tohtorikoulutettava

lucas.condeixa@saaarletvor.efpif

Y224

Mikko Harju

Tohtorikoulutettava

mikko.harju@aauamljtyog.pfzim

Y220

Nikita Belyak

Tohtorikoulutettava

nikita.belyak@javadlotnop.ifoiu

Y224

Pekka Laitila

Tohtorikoulutettava

pekka.laitila@uasauldtmod.yfcij

Y220

Minna Westerlund

Sihteeri

minna.westerlund@vaxanlgtuoi.sfaih

Y213

Muut tutkimusryhmän jäsenet

Haichao Wang

Tutkija

Y240

Olli Herrala

Tohtorikoulutettava

olli.herrala@payajlityoj.ufdiz

Leevi Olander

Webmaster

leevi.olander@yataslhtuov.hfxiw

Y223

Patrik Lahti

Tutkimusapulainen

patrik.lahti@ianaylotpoq.dfgio

Janne Lahti

Tutkimusapulainen

janne.lahti@lakaxlctcow.wfhij

Y220

Perttu Jalovaara

Tutkimusapulainen

Dosentit ja erikoisopettajat

Mikko Dufva

Dosentti

Leading Specialist, Sitra

firstname.lastname@pskiatsrhas.ofyip

Jan-Erik Holmberg

Dosentti

STUK

jan-erik.holmberg@jsgtjuxkq.efwiz

Jari J. Hämäläinen

Dosentti

Senior Principal Scientist, Technical Research Centre of Finland

jari.hamalainen@yvttstz.lfmik

Jukka Ruusunen

Dosentti

President, Fingrid Oyj

Markku Kallio

Dosentti

Professor emeritus, Aalto University School of Business

markku.kallio@phdsbet.xfvir

Markku Verkama

Dosentti

Outotec

markku.verkama@oonuktjoutbevcs.mcdoamr

Pertti Lounamaa

Dosentti

President, Pajat-Solutions

Tuomas Raivio

Dosentti

Business Director, Gaia Group Oy

tuomas.raivio@egqahirar.ufhim

Veijo Kaitala

Dosentti

Professor, University of Helsinki

veijo.kaitala@vhceulqsiipnzkaib.effib

Joona Tuovinen

Erikoisopettaja

Technical Research Centre of Finland

joona.tuovinen@jvdtatx.tfxid

Laboratorion ulkopuolella tai ulkomailla työskentelevät tutkimusryhmän jäsenet

Esa Saarinen

Professori

Tuotantotalouden laitos

esa.saarinen@iatazlqthol.jfnij

3159 (TUAS-house)

Enrico Bartolini

Professori

RWTH Aachen University

enrico.bartolini@patakletqop.pfuii

Matteo Brunelli

Professori

University of Trento

matteo.brunelli@oajavlotlor.wfsia

Leena Suhl

Vieraileva professori

Professor, Universität Paderborn

suhl@runpfbn.zdeen

Björn Wahlström

Professor emeritus

bjorn.wahlstroms

Lina Reichenberg

Tutkijatohtori

Chalmers

lina.reichenberg@yajadlqtrod.nfcii

Y223

Tommi Ekholm

Tutkijatohtori

Ilmatieteen laitos

tommi.ekholmu

Y214

Anton von Schantz

Tohtorikoulutettava

von Schantz Consulting

anton.von.schantz@kavamlhtbov.pfciu

Edoardo Tosoni

Tohtorikoulutettava

edoardo.tosoni@canalllttoz.yfxip

Y224

Jouni Pousi

Tohtorikoulutettava

Neste Oy

jouni.pousio

Mirko Ruokokoski

Tohtorikoulutettava

KONE Oyj

mirko.ruokokoskip

Tuomas Rintamäki

Tohtorikoulutettava

tuomas.rintamakif

Turo Hjerppe

Tohtorikoulutettava

Suomen ympäristökeskus

turo.hjerppea

Ville Mattila

Tohtorikoulutettava

VR Group

ville.a.mattilaq

Alessandro Mancuso

KONE Oyj

alessandro.mancusow

Y224

Anssi Käki

UPM

anssi.kakib

Antti Toppila

Danske Bank

atoppilay

Eeva Vilkkumaa

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

eeva.vilkkumaad

Ellie Dillon

ellie.dillon@caeawlhttou.rfvir

Y224

Frank Martela

Filosofian Akatemia

frank.martelae

Ilkka Leppänen

Lecturer, Loughborough University School of Business and Economics

ilkka.leppanenv

Janne Gustafsson

Ilmarinen

janne.gustafssonp

Janne Kettunen

Associate Professor, Department of Decision Sciences, School of Business, The George Washington University

jkettune@mgfwmud.veydhup

Janne Sorsa

KONE Oyj

janne.sorsad

Jeffrey Keisler

Professor, University of Massachusetts Boston

jeff.keislerh

Jirka Poropudas

SportIQ

jirka.poropudasl

Juha Törmänen

Inclus

juha.tormanena

Juha-Matti Kuusinen

KONE Oyj

juha-matti.kuusinent

Jukka Luoma

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu

jukka.luomaf

Jussi Kangaspunta

Veikko Laine Oy

jussi.kangaspuntas

Juuso Liesiö

Professori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

juuso.liesior

Jyri Mustajoki

Suomen ympäristökeskus (SYKE)

jyri.mustajokip

Kimmo Berg

Roima Intelligence

kimmo.bergm

Mika Marttunen

Suomen Ympäristökeskus

mika.marttunenk

Mitri Kitti

University of Turku

mitri.kittig

Pekka Mild

Maintpartner Group Oy

pekka.mildd

Simo Heliövaara

Nordic Investment Bank

simo.heliovaaras

Totti Könnölä

Insight Foresight Institute

Tuomas Lahtinen

Loihde Analytics

tuomas.j.lahtinenr

Ville Brummer

CMI

ville.brummerj

Vilma Virasjoki

vilma.virasjoki@waoablgtzoh.ifzil

Y224

Sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@iahailwtfoi.cfpis, ellei toisin mainita.