Henkilökunta

Vakinainen henkilökunta

Ahti Salo

Professori

Laboratorion esimies

ahti.salo@lacaylatdob.ffpic

Y217

Antti Punkka

Professori

antti.punkka@famaxlrtcoi.wfdid

Y218

Fabricio Oliveira

Professori

fabricio.oliveira@fadaslltaou.efzii

Y219

Kai Virtanen

Professori

kai.virtanen@labawljtoow.rfxiy

Y212

Risto Lahdelma

Professori (osa-aikainen)

Konetekniikan laitos

risto.lahdelma@rajaplttloq.wfaid

Y216

Raimo P. Hämäläinen

Professor emeritus

raimo.hamalainen@gafaelxtjoo.sfxiu

Y215

Harri Ehtamo

Professor emeritus

harri.ehtamo@hapaalctpop.tffik

Y234

Sampo Ruuth

Professor emeritus

sampo.ruuth@oewlciespaqnaeltp.ofoim

Afzal Siddiqui

Adjunct professor

UCL

afzal.siddiqui@tadabljtnov.zfsiu

Juho Andelmin

Tutkijatohtori

juho.andelmin@qadaqlateoy.dfzix

Heikki Puustinen

Tohtorikoulutettava

heikki.puustinen@wacaflktjoe.bfgik

Joaquin de la Barra

Tohtorikoulutettava

joaquin.delabarra@takakljtqoh.jfoig

Y223

Juho Roponen

Tohtorikoulutettava

juho.roponen@bacaslgtwoa.rfwib

Y224

Jussi Leppinen

Tohtorikoulutettava

jussi.leppinen@earaylvtqol.gflik

Y224

Lucas Condeixa

Tohtorikoulutettava

lucas.condeixa@kawazldtloj.yfcil

Mikko Harju

Tohtorikoulutettava

mikko.harju@banaglstiod.bfriv

Y220

Nikita Belyak

Tohtorikoulutettava

nikita.belyak@xaaaxletzoa.pfxii

Y224

Pekka Laitila

Tohtorikoulutettava

pekka.laitila@yapadlptrol.qfnii

Y220

Minna Westerlund

Sihteeri

minna.westerlund@iaxatlhtlov.uflim

Y213

Muut tutkimusryhmän jäsenet

Haichao Wang

Tutkija

Y240

Olli Herrala

Tohtorikoulutettava

olli.herrala@aataxlvtbok.cfciq

Leevi Olander

Webmaster

leevi.olander@raxablmtkod.ifhim

Y223

Patrik Lahti

Tutkimusapulainen

patrik.lahti@hayaflftrog.wfhis

Janne Lahti

Tutkimusapulainen

janne.lahti@jaiallptuom.affim

Y220

Perttu Jalovaara

Tutkimusapulainen

perttu.jalovaara@lahaolvtkoc.ffzif

Dosentit ja erikoisopettajat

Mikko Dufva

Dosentti

Leading Specialist, Sitra

firstname.lastname@dsmiptxraaf.jfpik

Jan-Erik Holmberg

Dosentti

STUK

jan-erik.holmberg@ysatgubkk.aflix

Jari J. Hämäläinen

Dosentti

Senior Principal Scientist, Technical Research Centre of Finland

jari.hamalainen@fvktztk.rfaia

Jukka Ruusunen

Dosentti

President, Fingrid Oyj

Markku Kallio

Dosentti

Professor emeritus, Aalto University School of Business

markku.kallio@thoshez.vfiic

Markku Verkama

Dosentti

Outotec

markku.verkama@ooyugtoowtpeqcq.ocsobms

Pertti Lounamaa

Dosentti

President, Pajat-Solutions

Tuomas Raivio

Dosentti

Business Director, Gaia Group Oy

tuomas.raivio@rgpatiaad.rfqiw

Veijo Kaitala

Dosentti

Professor, University of Helsinki

veijo.kaitala@lhtexlxswirnpkbil.xfxix

Joona Tuovinen

Erikoisopettaja

Technical Research Centre of Finland

joona.tuovinen@wvwtztx.kfkiu

Laboratorion ulkopuolella tai ulkomailla työskentelevät tutkimusryhmän jäsenet

Esa Saarinen

Professori

Tuotantotalouden laitos

esa.saarinen@pasaylrtloj.ifeia

3159 (TUAS-house)

Enrico Bartolini

Professori

RWTH Aachen University

enrico.bartolini@faoaulcthov.efaia

Matteo Brunelli

Professori

University of Trento

matteo.brunelli@yayanletgog.nfqis

Leena Suhl

Vieraileva professori

Professor, Universität Paderborn

suhl@wusptbc.jdkee

Björn Wahlström

Professor emeritus

bjorn.wahlstromu

Lina Reichenberg

Tutkijatohtori

Chalmers

lina.reichenberg@aaoapldtxoy.bftii

Tommi Ekholm

Tutkijatohtori

Ilmatieteen laitos

tommi.ekholmj

Anton von Schantz

Tohtorikoulutettava

von Schantz Consulting

anton.von.schantz@lawanlftjoq.ufsix

Jouni Pousi

Tohtorikoulutettava

Neste Oy

jouni.pousip

Mirko Ruokokoski

Tohtorikoulutettava

KONE Oyj

mirko.ruokokoskic

Tuomas Rintamäki

Tohtorikoulutettava

tuomas.rintamakic

Turo Hjerppe

Tohtorikoulutettava

Suomen ympäristökeskus

turo.hjerppeu

Ville Mattila

Tohtorikoulutettava

VR Group

ville.a.mattilaj

Alessandro Mancuso

KONE Oyj

alessandro.mancusol

Anssi Käki

UPM

anssi.kakis

Antti Toppila

Danske Bank

atoppilag

Edoardo Tosoni

Fortum Oyj

edoardo.tosoni@zacajlrtwoh.dfgil

Eeva Vilkkumaa

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

eeva.vilkkumaas

Ellie Dillon

ellie.dillon@aaxaaltthoj.wfvii

Frank Martela

Filosofian Akatemia

frank.martelak

Ilkka Leppänen

Lecturer, Loughborough University School of Business and Economics

ilkka.leppaneny

Janne Gustafsson

Ilmarinen

janne.gustafssona

Janne Kettunen

Associate Professor, Department of Decision Sciences, School of Business, The George Washington University

jkettune@igzwauv.mendouh

Janne Sorsa

KONE Oyj

janne.sorsaw

Jeffrey Keisler

Professor, University of Massachusetts Boston

jeff.keislera

Jirka Poropudas

SportIQ

jirka.poropudasd

Juha Törmänen

Inclus

juha.tormanenb

Juha-Matti Kuusinen

KONE Oyj

juha-matti.kuusineno

Jukka Luoma

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu

jukka.luomay

Jussi Kangaspunta

Veikko Laine Oy

jussi.kangaspuntav

Juuso Liesiö

Professori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

juuso.liesioc

Jyri Mustajoki

Suomen ympäristökeskus (SYKE)

jyri.mustajokib

Kimmo Berg

Roima Intelligence

kimmo.bergw

Mika Marttunen

Suomen Ympäristökeskus

mika.marttunend

Mitri Kitti

University of Turku

mitri.kittix

Pekka Mild

Maintpartner Group Oy

pekka.mildl

Simo Heliövaara

Nordic Investment Bank

simo.heliovaarak

Totti Könnölä

Insight Foresight Institute

Tuomas Lahtinen

Loihde Analytics

tuomas.j.lahtinenr

Ville Brummer

CMI

ville.brummere

Vilma Virasjoki

vilma.virasjoki@raxatlstsog.qfsii

Sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@raeawlrtfop.oftiz, ellei toisin mainita.