Henkilökunta

Vakinainen henkilökunta

Ahti Salo

Professori

Laboratorion esimies

ahti.salo@zajaaljtwoi.qfxil

Y217

Antti Punkka

Professori

antti.punkka@dawaylttgor.ufpii

Y218

Kai Virtanen

Professori

kai.virtanen@aafajldtboq.efoiw

Y212

Risto Lahdelma

Professori (osa-aikainen)

Konetekniikan laitos

risto.lahdelma@xajatlttmoj.bfpim

Y216

Raimo P. Hämäläinen

Professor emeritus

raimo.hamalainen@iapaylstcop.qfxiq

Y215

Harri Ehtamo

Professor emeritus

harri.ehtamo@oaqaqlctcop.vfwir

Y232

Sampo Ruuth

Professor emeritus

sampo.ruuth@menlhixsfaxnwejtw.tfuiz

Afzal Siddiqui

Adjunct professor

UCL

afzal.siddiqui@laoanlvtiof.nfdiw

Fabricio Oliveira

Apulaisprofessori

fabricio.oliveira@oalallktbox.vfgii

Y219

Tuomas Lahtinen

Tutkijatohtori

Tutkijatohtori

tuomas.j.lahtinenx

Anton von Schantz

Tohtorikoulutettava

anton.von.schantz@gakallytyor.ofmij

Y223

Heikki Puustinen

Tohtorikoulutettava

heikki.puustinen@xaaahlutwow.affir

Y220

Juho Andelmin

Tohtorikoulutettava

juho.andelmin@hauasldtvoh.xfeiz

Y223

Juho Roponen

Tohtorikoulutettava

juho.roponen@wanaclgtdos.zfaip

Y224

Jussi Leppinen

Tohtorikoulutettava

jussi.leppinen@ealarlztjoo.rfoig

Y223

Lucas Condeixa

Tohtorikoulutettava

lucas.condeixa@lajaalftiob.dfrim

Y224

Mikko Harju

Tohtorikoulutettava

mikko.harju@aadaalgtrok.ifjis

Y220

Nikita Belyak

Tohtorikoulutettava

nikita.belyak@madaflatdow.rfgiq

Y224

Pekka Laitila

Tohtorikoulutettava

pekka.laitila@uataslatrob.vfpig

Y220

Minna Westerlund

Sihteeri

minna.westerlund@dacalletuof.qfaiu

Y213

Muut tutkimusryhmän jäsenet

Leevi Olander

Webmaster

leevi.olander@oalaplkthou.ffyil

Y223

Olli Herrala

Tutkimusapulainen

olli.herrala@laoaaljtaop.ofvic

Patrik Lahti

Tutkimusapulainen

patrik.lahti@zayatlstkot.ufoil

Roni Sihvonen

Tutkimusapulainen

Janne Lahti

Tutkimusapulainen

janne.lahti@nataelntjos.bfbiz

Y220

Tuomas Suominen

Tutkimusapulainen

tuomas.t.suominen@kawahlrtuoe.jfpio

Dosentit ja erikoisopettajat

Elja Arjas

Dosentti

Emeritus Professor, University of Helsinki

elja.arjas@ohfeiliskivnvkyip.xfpil

Jan-Erik Holmberg

Dosentti

STUK

jan-erik.holmberg@nstttuokr.jfkid

Jari J. Hämäläinen

Dosentti

Senior Principal Scientist, Technical Research Centre of Finland

jari.hamalainen@nvjtjta.yfhiv

Jukka Ruusunen

Dosentti

President, Fingrid Oyj

Markku Kallio

Dosentti

Professor emeritus, Aalto University School of Business

markku.kallio@jhjsiek.rffih

Markku Verkama

Dosentti

Outotec

markku.verkama@roguktpoxtgelcc.mcxoymv

Pertti Lounamaa

Dosentti

President, Pajat-Solutions

Tuomas Raivio

Dosentti

Business Director, Gaia Group Oy

tuomas.raivio@aggarioam.cfaip

Veijo Kaitala

Dosentti

Professor, University of Helsinki

veijo.kaitala@xhhevlvscivnekbio.lfkit

Joona Tuovinen

Erikoisopettaja

Technical Research Centre of Finland

joona.tuovinen@yvitntr.ifeig

Laboratorion ulkopuolella tai ulkomailla työskentelevät tutkimusryhmän jäsenet

Esa Saarinen

Professori

Tuotantotalouden laitos

esa.saarinen@uananlsteoa.lftin

3159 (TUAS-house)

Enrico Bartolini

Professori

RWTH Aachen University

enrico.bartolini@naiaslrtuot.efhiq

Matteo Brunelli

Professori

University of Trento

matteo.brunelli@xafaslwtgoy.hfniw

Leena Suhl

Vieraileva professori

Professor, Universität Paderborn

suhl@dumpnbj.udmeo

Björn Wahlström

Professor emeritus

bjorn.wahlstromn

Lina Reichenberg

Tutkijatohtori

Chalmers

lina.reichenberg@oabaglvtwos.rfrii

Y223

Tommi Ekholm

Tutkijatohtori

Ilmatieteen laitos

tommi.ekholmj

Y214

Edoardo Tosoni

Tohtorikoulutettava

edoardo.tosoni@dayanlqtkos.zfqiq

Y224

Jouni Pousi

Tohtorikoulutettava

Neste Oy

jouni.pousip

Juha Törmänen

Tohtorikoulutettava

Inforglobe

juha.tormanenu

Mirko Ruokokoski

Tohtorikoulutettava

KONE Oyj

mirko.ruokokoskik

Tuomas Rintamäki

Tohtorikoulutettava

tuomas.rintamakiw

Turo Hjerppe

Tohtorikoulutettava

Suomen ympäristökeskus

turo.hjerppev

Ville Mattila

Tohtorikoulutettava

VR Group

ville.a.mattilaa

Alessandro Mancuso

KONE Oyj

alessandro.mancusox

Y224

Anssi Käki

UPM

anssi.kakin

Antti Toppila

Danske Bank

atoppilan

Eeva Vilkkumaa

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

eeva.vilkkumaad

Ellie Dillon

ellie.dillon@palaplhtqoe.zfviu

Y224

Frank Martela

Filosofian Akatemia

frank.martelal

Ilkka Leppänen

Lecturer, Loughborough University School of Business and Economics

ilkka.leppanenf

Janne Gustafsson

Ilmarinen

janne.gustafssonb

Janne Kettunen

Associate Professor, Department of Decision Sciences, School of Business, The George Washington University

jkettune@ngewwuj.yeedkut

Janne Sorsa

KONE Oyj

janne.sorsam

Jeffrey Keisler

Professor, University of Massachusetts Boston

jeff.keislerv

Jirka Poropudas

SportIQ

jirka.poropudasx

Juha-Matti Kuusinen

KONE Oyj

juha-matti.kuusinenl

Jukka Luoma

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu

jukka.luomaw

Jussi Kangaspunta

Veikko Laine Oy

jussi.kangaspuntao

Juuso Liesiö

Professori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

juuso.liesiot

Jyri Mustajoki

Suomen ympäristökeskus (SYKE)

jyri.mustajokij

Kimmo Berg

Roima Intelligence

kimmo.bergc

Mika Marttunen

Suomen Ympäristökeskus

mika.marttuneni

Mitri Kitti

University of Turku

mitri.kittiq

Pekka Mild

Maintpartner Group Oy

pekka.mildn

Simo Heliövaara

Nordic Investment Bank

simo.heliovaaraa

Totti Könnölä

Insight Foresight Institute

Ville Brummer

CMI

ville.brummers

Vilma Virasjoki

vilma.virasjoki@xaaaalctqoo.gfiia

Y224

Sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@aaoaylltcoj.yfhix, ellei toisin mainita.