Henkilökunta

Vakinainen henkilökunta

Ahti Salo

Systeemianalyysin professori

ahti.salo@nagaalftgoh.ufhid

Y217

Fabricio Oliveira

Professori

fabricio.oliveira@bacaqlxtaoj.hfwie

Y219

Kai Virtanen

Professori

kai.virtanen@maiaylvtnov.tfoim

Y212

Risto Lahdelma

Professori (osa-aikainen)

Konetekniikan laitos

risto.lahdelma@cavaqlztfol.qfdir

Y216

Raimo P. Hämäläinen

Professor emeritus

raimo.hamalainen@hauazlatgoa.pfaip

Y215

Harri Ehtamo

Professor emeritus

harri.ehtamo@sabaxlwttor.jfbic

Y234

Sampo Ruuth

Professor emeritus

sampo.ruuth@heflliissawnyeltw.cfsiy

Afzal Siddiqui

Adjunct professor

UCL

afzal.siddiqui@lawaalptyoz.kfdih

Philine Schiewe

Apulaisprofessori

philine.schiewe@mayallztvot.rfwit

Y218

Juho Andelmin

Tutkijatohtori

juho.andelmin@nabatlstaof.afzip

Olli Herrala

Tohtorikoulutettava

olli.herrala@tauailltaok.mfgiq

Heikki Puustinen

Tohtorikoulutettava

heikki.puustinen@tajaplytiom.ofbij

Joaquin de la Barra

Tohtorikoulutettava

joaquin.delabarra@iaqaulftloc.kfeie

Y223

Juho Roponen

Tohtorikoulutettava

juho.roponen@macamlbtmov.kfhic

Y224

Jussi Leppinen

Tohtorikoulutettava

jussi.leppinen@hanaalxtxoa.pfuip

Y224

Lucas Condeixa

Tohtorikoulutettava

lucas.condeixa@caqawlettoq.efwiw

Mikko Harju

Tohtorikoulutettava

mikko.harju@zahaylwtaoa.sfhix

Y220

Nikita Belyak

Tohtorikoulutettava

nikita.belyak@rahaxlwtioi.pfmig

Y224

Xinwei Lin

Tohtorikoulutettava

xinwei.lin@tabaslxtyoq.lfgiy

Minna Westerlund

Sihteeri

minna.westerlund@mauadlbtpol.afpiv

Y213

Muut tutkimusryhmän jäsenet

Haichao Wang

Tutkija

Y240

Leevi Olander

Webmaster

leevi.olander@yavaqlutaoe.qfaiu

Y223

Patrik Lahti

Tutkimusapulainen

patrik.lahti@qamawlwtiop.ffvip

Janne Lahti

Tutkimusapulainen

janne.lahti@manaolktboy.afuii

Y220

Perttu Jalovaara

Tutkimusapulainen

perttu.jalovaara@basamlztioz.ifnia

Topias Terho

Tutkimusapulainen

topias.terho@eaiazlhtioq.jfbit

Dosentit ja erikoisopettajat

Mikko Dufva

Dosentti

Leading Specialist, Sitra

firstname.lastname@zscicttrnal.dfaih

Jan-Erik Holmberg

Dosentti

STUK

jan-erik.holmberg@osytbuykq.jfzih

Jari J. Hämäläinen

Dosentti

Senior Principal Scientist, Technical Research Centre of Finland

jari.hamalainen@evytytx.bfjig

Jukka Ruusunen

Dosentti

President, Fingrid Oyj

Markku Kallio

Dosentti

Professor emeritus, Aalto University School of Business

markku.kallio@qhasjeb.lfsih

Markku Verkama

Dosentti

Outotec

markku.verkama@nozustjobtmejcj.kcxoymn

Pertti Lounamaa

Dosentti

President, Pajat-Solutions

Tuomas Raivio

Dosentti

Business Director, Gaia Group Oy

tuomas.raivio@mgnacinaq.efpib

Veijo Kaitala

Dosentti

Professor, University of Helsinki

veijo.kaitala@thneylhsainngkwin.efjix

Joona Tuovinen

Erikoisopettaja

Technical Research Centre of Finland

joona.tuovinen@ivetotr.vfbib

Laboratorion ulkopuolella tai ulkomailla työskentelevät tutkimusryhmän jäsenet

Esa Saarinen

Professori

Tuotantotalouden laitos

esa.saarinen@pafaolbttoe.ufjib

3159 (TUAS-house)

Enrico Bartolini

Professori

RWTH Aachen University

enrico.bartolini@cajaaldtdof.fffib

Matteo Brunelli

Professori

University of Trento

matteo.brunelli@qayaklbttom.oftiy

Leena Suhl

Vieraileva professori

Professor, Universität Paderborn

suhl@vuwpbbh.ndyee

Björn Wahlström

Professor emeritus

bjorn.wahlstromy

Lina Reichenberg

Tutkijatohtori

Chalmers

lina.reichenberg@kaeaflotuop.bfuit

Tommi Ekholm

Tutkijatohtori

Ilmatieteen laitos

tommi.ekholmn

Anton von Schantz

Tohtorikoulutettava

von Schantz Consulting

anton.von.schantz@xapajlgtkob.nfbil

Jouni Pousi

Tohtorikoulutettava

Neste Oy

jouni.pousic

Mirko Ruokokoski

Tohtorikoulutettava

KONE Oyj

mirko.ruokokoskir

Tuomas Rintamäki

Tohtorikoulutettava

tuomas.rintamakix

Turo Hjerppe

Tohtorikoulutettava

Suomen ympäristökeskus

turo.hjerppep

Ville Mattila

Tohtorikoulutettava

VR Group

ville.a.mattilah

Alessandro Mancuso

KONE Oyj

alessandro.mancusoj

Anssi Käki

UPM

anssi.kakie

Antti Punkka

SOK, Head of Data and Analytics

antti.punkka@sajatlitioc.hfrig

Antti Toppila

Danske Bank

atoppilae

Edoardo Tosoni

Fortum Oyj

edoardo.tosoni@rataalltroe.nfpio

Eeva Vilkkumaa

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

eeva.vilkkumaar

Ellie Dillon

ellie.dillon@kakaeldtqoq.dfciu

Frank Martela

Filosofian Akatemia

frank.martelaj

Ilkka Leppänen

Lecturer, Loughborough University School of Business and Economics

ilkka.leppanent

Janne Gustafsson

Ilmarinen

janne.gustafssonk

Janne Kettunen

Associate Professor, Department of Decision Sciences, School of Business, The George Washington University

jkettune@tgwwpuc.geudjuy

Janne Sorsa

KONE Oyj

janne.sorsaz

Jeffrey Keisler

Professor, University of Massachusetts Boston

jeff.keislery

Jirka Poropudas

SportIQ

jirka.poropudasu

Juha Törmänen

Inclus

juha.tormanenn

Juha-Matti Kuusinen

KONE Oyj

juha-matti.kuusinenk

Jukka Luoma

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu

jukka.luomau

Jussi Kangaspunta

Veikko Laine Oy

jussi.kangaspuntai

Juuso Liesiö

Professori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

juuso.liesiov

Jyri Mustajoki

Suomen ympäristökeskus (SYKE)

jyri.mustajokic

Kimmo Berg

Roima Intelligence

kimmo.bergg

Mika Marttunen

Suomen Ympäristökeskus

mika.marttunenu

Mitri Kitti

University of Turku

mitri.kittix

Pekka Laitila

Fennia

pekka.laitila@waaavlutsox.sfeir

Pekka Mild

Maintpartner Group Oy

pekka.mildf

Simo Heliövaara

Nordic Investment Bank

simo.heliovaarap

Totti Könnölä

Insight Foresight Institute

Tuomas Lahtinen

Loihde Analytics

tuomas.j.lahtinenz

Ville Brummer

CMI

ville.brummerh

Vilma Virasjoki

vilma.virasjoki@uabatlfthoi.jfeif

Sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@aalto.fi, ellei toisin mainita.