Henkilökunta

Vakinainen henkilökunta

Ahti Salo

Professori

Laboratorion esimies

ahti.salo@paxakljtaoi.hfmir

Y217

Harri Ehtamo

Professori

harri.ehtamo@xawaslbtvoa.gfriw

Y232

Antti Punkka

Professori

antti.punkka@pawaclytboz.mfbif

Y218

Kai Virtanen

Professori

kai.virtanen@nawanlwtxol.ffgil

Y212

Risto Lahdelma

Professori (osa-aikainen)

Konetekniikan laitos

risto.lahdelma@gawawlutrom.bfiib

Y216

Raimo P. Hämäläinen

Professor emeritus

raimo.hamalainen@baaayldtiof.qfeiv

Y215

Sampo Ruuth

Professor emeritus

sampo.ruuth@yeulsivsjaonxerti.kfcim

Afzal Siddiqui

Adjunct professor

UCL

afzal.siddiqui@yadatlvtuos.zfyip

Fabricio Oliveira

Apulaisprofessori

fabricio.oliveira@lafahljtnor.efbif

Y219

Tuomas Lahtinen

Tutkijatohtori

Tutkijatohtori

tuomas.j.lahtinene

Anton von Schantz

Tohtorikoulutettava

anton.von.schantz@raaavlotqoq.vfgia

Y223

Heikki Puustinen

Tohtorikoulutettava

heikki.puustinen@mahajlmtgoc.jfsit

Y220

Juho Andelmin

Tohtorikoulutettava

juho.andelmin@dauailftgov.nfdiz

Y223

Juho Roponen

Tohtorikoulutettava

juho.roponen@taeapljtboo.bfrii

Y224

Jussi Leppinen

Tohtorikoulutettava

jussi.leppinen@dalaultthom.jfjif

Y223

Lucas Condeixa

Tohtorikoulutettava

lucas.condeixa@xaxahlbtioi.vfyim

Y224

Mikko Harju

Tohtorikoulutettava

mikko.harju@walazlytdon.xfmin

Y220

Nikita Belyak

Tohtorikoulutettava

nikita.belyak@faxajlzthov.hfbil

Y224

Pekka Laitila

Tohtorikoulutettava

pekka.laitila@uauavlutjoz.ifsis

Y220

Minna Westerlund

Sihteeri

minna.westerlund@uaraclrtpox.sfiij

Y213

Muut tutkimusryhmän jäsenet

Leevi Olander

Webmaster

leevi.olander@laaaflptpoz.vfjio

Y223

Olli Herrala

Tutkimusapulainen

olli.herrala@gacatlxtqov.ifoib

Patrik Lahti

Tutkimusapulainen

patrik.lahti@uahaxlmtaon.zfdiu

Roni Sihvonen

Tutkimusapulainen

Janne Lahti

Tutkimusapulainen

janne.lahti@kafaalntpop.pfuij

Y220

Tuomas Suominen

Tutkimusapulainen

tuomas.t.suominen@yasaslctboq.wfbij

Dosentit ja erikoisopettajat

Elja Arjas

Dosentti

Emeritus Professor, University of Helsinki

elja.arjas@mhsedlrsnipnmklib.ffeig

Jan-Erik Holmberg

Dosentti

STUK

jan-erik.holmberg@lsktvuskz.afcip

Jari J. Hämäläinen

Dosentti

Senior Principal Scientist, Technical Research Centre of Finland

jari.hamalainen@wvktdtm.mfris

Jukka Ruusunen

Dosentti

President, Fingrid Oyj

Markku Kallio

Dosentti

Professor emeritus, Aalto University School of Business

markku.kallio@chrswee.lfoin

Markku Verkama

Dosentti

Outotec

markku.verkama@noyuntqoqtcehce.kcwokmt

Pertti Lounamaa

Dosentti

President, Pajat-Solutions

Tuomas Raivio

Dosentti

Business Director, Gaia Group Oy

tuomas.raivio@egjawieaz.pfyix

Veijo Kaitala

Dosentti

Professor, University of Helsinki

veijo.kaitala@ihledlqscijnbkvij.hfiig

Joona Tuovinen

Erikoisopettaja

Technical Research Centre of Finland

joona.tuovinen@kvetktu.xfziy

Laboratorion ulkopuolella tai ulkomailla työskentelevät tutkimusryhmän jäsenet

Esa Saarinen

Professori

Tuotantotalouden laitos

esa.saarinen@pavamljtloa.ufeix

3159 (TUAS-house)

Enrico Bartolini

Professori

RWTH Aachen University

enrico.bartolini@uawaulztnot.cfdid

Matteo Brunelli

Professori

University of Trento

matteo.brunelli@oabaqlotwor.yfmic

Leena Suhl

Vieraileva professori

Professor, Universität Paderborn

suhl@eulphbr.odmee

Björn Wahlström

Professor emeritus

bjorn.wahlstromb

Lina Reichenberg

Tutkijatohtori

Chalmers

lina.reichenberg@aavanldtyoq.rfnid

Y223

Tommi Ekholm

Tutkijatohtori

Ilmatieteen laitos

tommi.ekholmn

Y214

Edoardo Tosoni

Tohtorikoulutettava

edoardo.tosoni@maearlbtvob.nfjib

Y224

Jouni Pousi

Tohtorikoulutettava

Neste Oy

jouni.pousig

Juha Törmänen

Tohtorikoulutettava

Inforglobe

juha.tormanena

Mirko Ruokokoski

Tohtorikoulutettava

KONE Oyj

mirko.ruokokoskig

Tuomas Rintamäki

Tohtorikoulutettava

tuomas.rintamakim

Turo Hjerppe

Tohtorikoulutettava

Suomen ympäristökeskus

turo.hjerppet

Ville Mattila

Tohtorikoulutettava

VR Group

ville.a.mattilav

Alessandro Mancuso

KONE Oyj

alessandro.mancusol

Y224

Anssi Käki

UPM

anssi.kakiv

Antti Toppila

Danske Bank

atoppilae

Eeva Vilkkumaa

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

eeva.vilkkumaah

Ellie Dillon

ellie.dillon@hahaclftfoj.kfyie

Y224

Frank Martela

Filosofian Akatemia

frank.martelah

Ilkka Leppänen

Lecturer, Loughborough University School of Business and Economics

ilkka.leppanens

Janne Gustafsson

Ilmarinen

janne.gustafssonc

Janne Kettunen

Associate Professor, Department of Decision Sciences, School of Business, The George Washington University

jkettune@zgewauv.qetdxub

Janne Sorsa

KONE Oyj

janne.sorsap

Jeffrey Keisler

Professor, University of Massachusetts Boston

jeff.keislery

Jirka Poropudas

SportIQ

jirka.poropudasg

Juha-Matti Kuusinen

KONE Oyj

juha-matti.kuusinenc

Jukka Luoma

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu

jukka.luoman

Jussi Kangaspunta

Veikko Laine Oy

jussi.kangaspuntas

Juuso Liesiö

Professori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

juuso.liesiob

Jyri Mustajoki

Suomen ympäristökeskus (SYKE)

jyri.mustajokih

Kimmo Berg

Roima Intelligence

kimmo.bergy

Mika Marttunen

Suomen Ympäristökeskus

mika.marttunenb

Mitri Kitti

University of Turku

mitri.kittih

Pekka Mild

Maintpartner Group Oy

pekka.mildc

Simo Heliövaara

Nordic Investment Bank

simo.heliovaarau

Totti Könnölä

Insight Foresight Institute

Ville Brummer

CMI

ville.brummery

Vilma Virasjoki

vilma.virasjoki@banaxlftjoq.zftir

Y224

Sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@iagaylptvoh.jfkih, ellei toisin mainita.