Henkilökunta

Vakinainen henkilökunta

Ahti Salo

Systeemianalyysin professori

ahti.salo@vauajlctsod.ifxim

Y217

Fabricio Oliveira

Professori

fabricio.oliveira@jaxaqlxtnoz.hfqig

Y219

Philine Schiewe

Apulaisprofessori

philine.schiewe@kataglqteog.ffuit

Y218

Kai Virtanen

Professori

kai.virtanen@kasazlhtmoz.ufbih

Y212

Risto Lahdelma

Professori (osa-aikainen)

Konetekniikan laitos

risto.lahdelma@cagavlztwoi.ofriy

Y216

Raimo P. Hämäläinen

Professor emeritus

raimo.hamalainen@pagaclwtfok.yfzio

Y215

Harri Ehtamo

Professor emeritus

harri.ehtamo@oanaylmtqoa.yftil

Y234

Sampo Ruuth

Professor emeritus

sampo.ruuth@weulpiashafnmettq.yflih

Fernando Dias

Luennoitsija

fernando.dias@paqablvtjoj.bfzis

Afzal Siddiqui

Adjunct professor

UCL

afzal.siddiqui@kalallstkoz.afpio

Tuomas Raivio

Dosentti

EIR

tuomas.raivio@iawallbtnoe.wfhil

M204

Juho Andelmin

Tutkijatohtori

juho.andelmin@hanaqlhtioc.vfyin

Nikita Belyak

Tutkijatohtori

nikita.belyak@iauaklgtyoj.ufsiq

Olli Herrala

Tohtorikoulutettava

olli.herrala@hamaglettoe.yfyin

Heikki Puustinen

Tohtorikoulutettava

heikki.puustinen@eadajlgtqoa.rfhiu

Helmi Hankimaa

Tohtorikoulutettava

helmi.hankimaa@dakatlstqoz.sfaiy

Joaquin de la Barra

Tohtorikoulutettava

joaquin.delabarra@pawaclrtwok.nfpip

Y223

Jussi Leppinen

Tohtorikoulutettava

jussi.leppinen@lauavljtnov.sfxii

Y224

Leevi Olander

Tohtorikoulutettava

leevi.olander@mawaflctkom.vffim

Y223

Lucas Condeixa

Tohtorikoulutettava

lucas.condeixa@vafaflxttod.uftip

Mikko Harju

Tohtorikoulutettava

mikko.harju@laraxlsteoc.wfail

Y220

Piyalee Pattanaik

Tohtorikoulutettava

piyalee.pattanaik@aamallltuok.hfxiw

Topias Terho

Tohtorikoulutettava

topias.terho@oataqlatxof.gfiig

Xinwei Lin

Tohtorikoulutettava

xinwei.lin@sazavlqtbog.bfpiq

Jerry Aunula

Tutkimusapulainen

jerry.aunula@eaiaklntcoh.mfriz

Minna Westerlund

Sihteeri

minna.westerlund@oaaavlmteod.mffiv

Y213

Muut tutkimusryhmän jäsenet

Haichao Wang

Tutkija

Y240

Patrik Lahti

Tutkimusapulainen

patrik.lahti@hauaolrtbof.vfgia

Tutkimusapulainen

reko.wenell@canaolotqoz.gfdia

Janne Lahti

Tutkimusapulainen

janne.lahti@paaasljtioh.ifsij

Y220

Dosentit ja erikoisopettajat

Steven A. Gabriel, Ph.D.

Professori

steven.gabriel@iaiallntsoe.sfmir

Mikko Dufva

Dosentti

Leading Specialist, Sitra

firstname.lastname@kszitttrjax.tftib

Jan-Erik Holmberg

Dosentti

STUK

jan-erik.holmberg@wsptuutkr.wfmia

Jari J. Hämäläinen

Dosentti

Senior Principal Scientist, Technical Research Centre of Finland

jari.hamalainen@bvvtetn.dfuie

Jukka Ruusunen

Dosentti

President, Fingrid Oyj

Markku Kallio

Dosentti

Professor emeritus, Aalto University School of Business

markku.kallio@xhrsoeg.afciw

Markku Verkama

Dosentti

Outotec

markku.verkama@touuctwostreccv.ucgolmz

Pertti Lounamaa

Dosentti

President, Pajat-Solutions

Veijo Kaitala

Dosentti

Professor, University of Helsinki

veijo.kaitala@shneflpsxisnfknit.lflia

Joona Tuovinen

Erikoisopettaja

Technical Research Centre of Finland

joona.tuovinen@jvptntn.xfsie

Laboratorion ulkopuolella tai ulkomailla työskentelevät tutkimusryhmän jäsenet

Esa Saarinen

Professori

Tuotantotalouden laitos

esa.saarinen@hasaqlitoor.zfyik

3159 (TUAS-house)

Enrico Bartolini

Professori

RWTH Aachen University

enrico.bartolini@zatazlptrox.qfsia

Matteo Brunelli

Professori

University of Trento

matteo.brunelli@baqawlntlox.jfaiw

Leena Suhl

Vieraileva professori

Professor, Universität Paderborn

suhl@nurpwbc.wddez

Björn Wahlström

Professor emeritus

bjorn.wahlstromb

Juho Roponen

Tutkijatohtori

juho.o.roponen@ijnygun.gflih

Lina Reichenberg

Tutkijatohtori

Chalmers

lina.reichenberg@yamaklothov.efsiq

Tommi Ekholm

Tutkijatohtori

Ilmatieteen laitos

tommi.ekholmy

Jouni Pousi

Tohtorikoulutettava

Neste Oy

jouni.pousiz

Mirko Ruokokoski

Tohtorikoulutettava

KONE Oyj

mirko.ruokokoskic

Tuomas Rintamäki

Tohtorikoulutettava

tuomas.rintamakih

Turo Hjerppe

Tohtorikoulutettava

Suomen ympäristökeskus

turo.hjerppes

Ville Mattila

Tohtorikoulutettava

VR Group

ville.a.mattilac

Alessandro Mancuso

KONE Oyj

alessandro.mancusow

Anssi Käki

UPM

anssi.kakim

Anton von Schantz

Profetia Solutions Oy

anton.von.schantz@payaolvtmor.jftim

Antti Punkka

SOK, Head of Data and Analytics

antti.punkka@aabaklctioa.ffmiq

Antti Toppila

Danske Bank

atoppilag

Edoardo Tosoni

Fortum Oyj

edoardo.tosoni@bapaklutnop.qflir

Eeva Vilkkumaa

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

eeva.vilkkumaag

Ellie Dillon

ellie.dillon@faoaolktyow.efvih

Frank Martela

Filosofian Akatemia

frank.martelad

Ilkka Leppänen

Lecturer, Loughborough University School of Business and Economics

ilkka.leppanene

Janne Gustafsson

Ilmarinen

janne.gustafssonn

Janne Kettunen

Associate Professor, Department of Decision Sciences, School of Business, The George Washington University

jkettune@ggnwcup.meudiur

Janne Sorsa

KONE Oyj

janne.sorsar

Jeffrey Keisler

Professor, University of Massachusetts Boston

jeff.keislerv

Jirka Poropudas

SportIQ

jirka.poropudasr

Juha Törmänen

Inclus

juha.tormaneni

Juha-Matti Kuusinen

KONE Oyj

juha-matti.kuusinenv

Jukka Luoma

Apulaisprofessori, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu

jukka.luomag

Jussi Kangaspunta

Veikko Laine Oy

jussi.kangaspuntam

Juuso Liesiö

Professori, Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulu

juuso.liesiot

Jyri Mustajoki

Suomen ympäristökeskus (SYKE)

jyri.mustajokis

Kimmo Berg

Roima Intelligence

kimmo.bergu

Mika Marttunen

Suomen Ympäristökeskus

mika.marttuneni

Mitri Kitti

University of Turku

mitri.kittii

Pekka Laitila

Fennia

pekka.laitila@rakaflxtaoz.xfniz

Pekka Mild

Maintpartner Group Oy

pekka.mildi

Sebastian Slotte

HR Executive

seba.slotte@lgpmgaqisli.sciofmh

Simo Heliövaara

Nordic Investment Bank

simo.heliovaaraa

Totti Könnölä

Insight Foresight Institute

Tuomas Lahtinen

Loihde Analytics

tuomas.j.lahtinent

Ville Brummer

CMI

ville.brummera

Vilma Virasjoki

vilma.virasjoki@ranahlmtyob.nfgib

Sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@aalto.fi, ellei toisin mainita.